2ος Οικολογικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός

Αφισα 2οςΛογοτεχνικοςΟικολο

Το ΚΕΠΕΑ Σύρου Ερμούπολης, μετά την θερμή ανταπόκριση των σχολείων από όλη την Ελλάδα και τη συμμετοχή 32 μαθητών/μαθητριών στον 1ο Οικολογικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό, συνεχίζει με τη διοργάνωση του 2ου πανελλήνιου διαγωνισμού για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων συγγραφής μιας αστυνομικής περιπέτειας με οικολογικό μήνυμα για το σχολικό έτος 2023-2024. “Ένας στίχος ίσως να μην μπορεί να αλλάξει τον κόσμο” όπως είχε υπονοήσει ένας… απαισιόδοξος ποιητής αλλά ένα διήγημα 1000 λέξεων ίσως να τα καταφέρει!!!

Ο τίτλος ‘Έγκλημα στον βιολογικό καθαρισμό” είναι ενδεικτικός. Διαλέξτε επομένως τον δικό σας τόπο, τα δικά σας ενοχοποιητικά στοιχεία, το κίνητρο και τον δράστη και αφήστε τον ήρωά σας να προσπαθήσει να ξεδιαλύνει το μυστήριο…

Βασικοί όροι του διαγωνισμού

Οι μαθητές καλούνται να συγγράψουν ένα διήγημα που να ακολουθεί τη δομή μιας αστυνομικής περιπέτειας αλλά ταυτόχρονα να στοχεύει στην προβολή ενός οικολογικού θέματος και στην ευαισθητοποίηση του κοινού.

Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε όλες τις τάξεις των σχολείων της Δευτεροβάθμιας
    Εκπαίδευσης (Γυμνάσια, Γεν. Λύκεια, Επαγγελματικά Λύκεια, Ειδικά & Μουσικά,
    καλλιτεχνικά σχολεία) όλης της χώρας.

Τα διηγήματα, τα οποία δεν πρέπει να είναι μικρότερα από 1000 λέξεις και να μην
    υπερβαίνουν τις 5.000 λέξεις, θα είναι ατομικές εργασίες και θα γραφούν εκτός ωρών
    διδασκαλίας. Θα κατατεθούν είτε σε χειρόγραφη μορφή είτε γραμμένα στον
    υπολογιστή.

Η υποβολή αιτήσεων συμμετοχής στον Μαθητικό Διαγωνισμό γίνεται ηλεκτρονικά
    μέσω ειδικής φόρμας https://forms.gle/bpSxqZpfroNPU4KH7 θα είναι δυνατή ως και 17/03/2024.

Τα γραπτά δοκίμια θα υποβληθούν στα σχολεία, τα οποία με τη σειρά τους θα διαβιβάσουν τα δοκίμια των μαθητών/τριών στο ΚΕΠΕΑ Σύρου Ερμούπολης είτε ταχυδρομικά (Έπαυλη Τσιροπινά, Ποσειδωνία, Σύρος, ΤΚ. 84100) είτε ηλεκτρονικά στη διεύθυνση kepea.syrou@gmail.com μέχρι και τις 12 Μαΐου 2024. Επομένως:

• το πρώτο βήμα που έχετε να κάνετε είναι να δηλώσετε συμμετοχή μέχρι 17 Μαρτίου.
    • Το δεύτερο είναι να διαλέξετε το θέμα σας και να πάρετε χαρτί και μολύβι ή πληκτρολόγιο….
    • Το τρίτο να μας στείλετε το πρωτότυπό και ίσως και το πρώτο διήγημά σας!

Για περισσότερες πληροφορίες κατεβάστε την προκήρυξη του διαγωνισμού:

Για διευκρινήσεις επικοινωνήστε μαζί μας στο 6937217336.

Καλή επιτυχία!!!
    Η παιδαγωγική ομάδα του ΚΕΠΕΑ Σύρου Ερμούπολης.