έγ-ΚΛΙΜΑ και τιμωρία

Πώς θα μοιάζει το αύριο
αν δεν κάνουμε σήμερα αυτά που πρέπει;

Ένα καυτό καλοκαίρι ανάμεσα στη λάσπη της πλημμύρας και τη στάχτη της φωτιάς. Πρωταγωνίστρια η ανθρωπογενής κλιματική κρίση με τις α-φύσικες τραγικές συνέπειές της στο περιβάλλον και τον άνθρωπο. Το πρόγραμμά μας προσπαθεί να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές πάνω στην ανάγκη άμεσης δράσης για τον περιορισμό της κλιματικής αλλαγής και κυρίως να εμπνεύσει μια διαφορετική προσέγγιση της φύσης, πιο… «φυσική». Στην υπηρεσία αυτών των στόχων, ενεργοποιούμε μικροπειράματα, δραματοποιήσεις, εικαστικά εργαστήρια new media art, story telling, αγώνες λόγων, escape games.

κλιματική αλλαγή, λειψυδρία, ερημοποίηση, οικολογικό αποτύπωμα, βιώσιμη ανάπτυξη, αποανάπτυξη, διαχείριση φυσικών πόρων, αειφορία.

Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού,

bansky
Τοιχογραφία του street artist Bansky στο Λονδίνο.
CONDITIONAL LOVE By SARX 404 Street Art on Climate Change 1
CONDITIONAL LOVE – By SaRX 404 on Climate Change

κλιματική αλλαγή

Ποιος είναι το έγ-κλιμα;

Το έγκλημά του κλίματος δεν είναι μόνο η καύση ορυκτών καυσίμων για την παραγωγή ενέργειας, η αποψίλωση των τροπικών δασών, η γεωργία, η κτηνοτροφία και η παραγωγή χημικών ουσιών, εκείνες δηλαδή οι ανθρώπινες δραστηριότητες οι οποίες ευθύνονται για την εκπομπή τεράστιων ποσοτήτων αερίων (διοξειδίου του άνθρακα κυρίως και μεθανίου), τα οποία προξενούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου και κατά συνέπεια την υπερθέρμανση του πλανήτη.  Δεν είναι αυτό που – ουδέτερα, αδιάφορα σχεδόν – ονομάζουμε “κλιματική αλλαγή”. Το αδίστακτο έγκλημα της ανθρωπότητας, η αδίστακτη ανθρώπινη “ύβρις” είναι ότι ενώ πια  ο άνθρωπος το ξέρει, ξέρει ποιος ευθύνεται, ξέρει τις συνέπειες στην ίδια την ύπαρξη τη ζωής στον πλανήτη, συνεχίζει ακάθεκτος καταναλώνοντας αδηφάγα πόρους, καταστρέφοντας ό,τι δίνει οξυγόνο και ζωή, και αυξάνοντας ό,τι παράγει λίγο ακόμα αέριο στην ατμόσφαιρα με μόνο κίνητρο την ευτυχία του χρήματος. Η πορεία αυτή συνεχίζεται καθώς όλες οι διεθνείς συμφωνίες για το κλίμα τα τελευταία χρόνια δεν έχουν φέρει απτά αποτελέσματα. Οι μετρήσεις σπάνε κάθε χρόνο νέα ρεκόρ. Το θερμόμετρο ανεβαίνει!!!!

Ποια είναι η τιμωρία;

Το ντόμινο της καταστροφής. Καύσωνες, πυρκαγιές, ραγδαίες βροχοπτώσεις, τυφώνες, πλημμύρες, προσφυγιά, πείνα, ερημοποίηση, λειψυδρία, άνοδος της στάθμης της θάλασσας, πνιγμοί, εξαφάνιση ειδών, δηλητηριασμένος αέρας…ακατοίκητη Γη!

Προβλέπεται «από-μηχανής Θεός»;

Η μόνη “λύσις”:  πρέπει άμεσα να κατέβουμε από το τρένο της επιταχυνόμενης ανάπτυξης και της άκριτης κατανάλωσης. Διαφορετικά τα επιστημονικά μοντέλα θα διαψεύδονται αλλά δυστυχώς η διάψευση θα αφορά τις απαισιόδοξες προβλέψεις!