οάσεις σκοτεινών & ήσυχων ουρανών

astronomy

Το “σκοτεινό” πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Σύρου Ερμούπολης απευθύνεται σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης. Η παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού περνάει μέσα από τη γνωριμία των μαθητών με την απειλή της φωτορύπανσης. Με αφορμή την ανάδειξη των συνεπειών της και την αναζήτηση τρόπων αντιμετώπισής της,  η παιδαγωγική ομάδα έχει στήσει ένα πρόγραμμα το οποίο στοχεύει να μαγέψει τους μικρούς αστρονόμους με την απεραντοσύνη και την ομορφιά του σύμπαντος. Έχουν στηθεί λοιπόν τεχνολογικά εργαστήρια κατασκευής οργάνων αστροπαρατήρησης, απλών μοντέλων του διαστήματος, εργαστήρια δημιουργικής γραφής με τους μύθους που συνοδεύουν τους αστερισμούς, καθώς και εικαστικά εργαστήρια.

αστρονομία,
αστροπαρατήρηση,
φωτορύπανση

NASA
CNNi/ NASA/ ESA
light pollution lighting direction 768x461 1
Ο σωστός εξωτερικός φωτισμός μας βοηθάει να δούμε τα αστέρια

Φωτορύπανση

Φωτορύπανση είναι το αποτέλεσμα της υπερβολικής και ακατάλληλης χρήσης του εξωτερικού φωτισμού. Ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα τεράστιες ποσότητες φωτός κατευθύνονται προς τον ουρανό, διασκορπίζονται στην ατμόσφαιρα και αντανακλώνται πίσω στο έδαφος προκαλώντας τον αυξανόμενο φωτισμό του ουρανού. Οι «φωτεινοί» αυτοί ουρανοί εμποδίζουν το έργο των αστρονόμων, καθώς δυσκολεύουν την παρατήρηση στο ορατό φάσμα απειλώντας ακόμα και τα παρατηρητήρια της υπαίθρου. Για τους ερασιτέχνες «αστρονόμους» αλλά και κάθε άνθρωπο που μαγευόταν χιλιάδες χρόνια από τη θέαση των άστρων, του γαλαξία, των μετεώρων, που έβαζε τα ερωτήματά του και τα μετέτρεπε σε τέχνη, επιστήμη, φιλοσοφία αλλά και…μαγεία η λύση πια βρίσκεται μόνο στις «οάσεις σκοτεινών και ήσυχων ουρανών». Πέρα όμως από την αστροπαρατήρηση, η φωτορύπανση δυσκολεύει τον προσανατολισμό των ζώων, επηρεάζει τη συμπεριφορά, τη φυσιολογία και την ανάπτυξη νυκτόβιων ζώων και φυτών,  την ανάπτυξη ακόμα του ζωοπλαγκτόν  με έμμεσες επιδράσεις σε οικοσυστήματα λιμνών αλλά και στους υδάτινους πόρους. Δίχως βέβαια να ξεχνάμε τις συνέπειες που έχει ο υπερβολικός και άσκοπος φωτισμός στην εξάντληση των ενεργειακών αποθεμάτων και στην επιδείνωση του φαινομένου του θερμοκηπίου.