κάν’ το όπως ο Αμερικάνος…

tree

μπορούν να πρασινίσουν οι Κυκλάδες;

Ο τίτλος του προγράμματος, αλλά και το ίδιο το πρόγραμμα είναι εμπνευσμένο από την επιτυχημένη προσπάθεια του Αμερικάνου επιστήμονα Τζον Πήρσον ο οποίος τον προηγούμενο αιώνα κατάφερε να πρασινίσει με πεύκα μια ολόκληρη πλαγιά της Σύρου. Η δομή του προγράμματος ακολουθεί την πορεία ενός ανάλογου εγχειρήματος δημιουργίας ενός χώρου αστικού ή περιαστικού πρασίνου. Αναζήτηση και επιλογή ενδημικών φυτών, συζήτηση εδαφολογικών και κλιματολογικών παραμέτρων, ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας, δραστηριότητες φύτευσης, άρδευσης και φροντίδας, προώθηση των αποτελεσμάτων της δράσης. Στο χώρο του ΚΕΠΕΑ προβλέπεται η δημιουργία ενός φυτωρίου με ενδημικά φυτά και δέντρα.

γεωλογία, κλίμα,
ενδημική χλωρίδα,
αγροκαλλιέργεια

πολυήμερο

ENA NHSI STHN ELLADA NEO
Κάντε κλικ εδώ για να διαβάσετε
την ιστορία του John Pearson.
Το βιβλίο είναι ανοικτό στο διαδίκτυο.

αστικό και
περιαστικό πράσινο

Η ιστορία των ελεύθερων χώρων και χώρων πρασίνου είναι συνυφασμένη με αυτήν του ανθρώπινου πολιτισμού. Συνδέονταν από την αρχαιότητα με χώρους λατρείας, με ευκαιρίες συνάντησης της κοινότητας  και κάλυπταν όπως και σήμερα φυσικές, πνευματικές, ψυχικές και αισθητικές ανάγκες του ανθρώπου. Οι πράσινοι ελεύθεροι χώροι (πλατείες, πάρκα, πεζοδρόμια), δημόσιοι χώροι ειδικού καθεστώτος (αρχαιολογικοί χώροι, στρατόπεδα, σχολεία), ιδιόκτητοι (βεράντες, κήποι) και βέβαια οι μεγάλοι σχηματισμοί (άλση, βιότοποι, ρέματα) συνεισφέρουν ανεκτίμητα στη βελτίωση της ζωής στις πόλεις μας. Σταθεροποιούν το μικροκλίμα, μειώνουν την θερμοκρασία, προσφέρουν δροσιά και σκίαση τους θερινούς μήνες, ανεμοπροστασία, βελτιώνουν την ποιότητα του ατμοσφαιρικού αέρα, μειώνουν την ηχορύπανση. Και επιπλέον προσφέρουν το κατάλληλο “φόντο”  για τις κοινωνικές, πολιτιστικές, αθλητικές, περιβαλλοντικές συναντήσεις μας. Σε κάθε περίπτωση το να πρασινίσουμε τις πόλεις και τις περιοχές μας συνδέεται σχεδόν με κάθε θεματική της αειφόρου ανάπτυξης. Με τη διατήρηση της βιοποικιλότητας, τον εμπλουτισμό των υδάτινων πόρων, με τον περιορισμό των συνεπειών της κλιματικής αλλαγής, με την επανασύνδεση γενικά του ανθρώπου με το φυσικό του περιβάλλον.