HEADER aeiforEVER 2024 1920

logo aeforever

favicon

Το Αειforéver 2024 είναι μια γιορτή, η γιορτή της αειφορίας που διοργανώνει για 2η χρονιά το ΚΕΠΕΑ Σύρου Ερμούπολης. Το Αειforéver επιθυμεί να γονιμοποιήσει τη δύναμη της δημιουργικότητας σε μικρούς και μεγάλους, έτσι ώστε να ακολουθήσουμε τους ρυθμούς αειφορίας της κυκλαδίτικης φύσης.

Τις μέρες της γιορτής, από το πρωί ως το βράδυ, στην Έπαυλη Τσιροπινά και όχι μόνο, δίνεται η ευκαιρία σε σχολεία να προβάλουν τις δουλειές τους, σε καλλιτέχνες να παρουσιάσουν μουσικά και θεατρικά δρώμενα, σε παραγωγούς τοπικών προϊόντων να επικοινωνήσουν τις προσπάθειές τους, σε παιδιά, νέους και μεγαλύτερους να πάρουν μέρος σε περιβαλλοντικά εργαστήρια που οργανώνονται από το ΚΕΠΕΑ, συλλόγους, εκπαιδευτικούς, ερευνητές τόσο της Σύρου όσο και άλλων νησιών των Κυκλάδων. Κυρίως το Αειforéver αποβλέπει, μέσα από μια γιορτινή ατμόσφαιρά, να φέρει την σχολική και τοπική κοινότητα σε μια γόνιμη επαφή με απώτερο σκοπό να συζητήσουμε το παρόν και το μέλλον του τόπου μας, με βάση τις ιδέες της αειφορίας και της βιώσιμης ευημερίας.

Για φέτος το καλοκαίρι το φεστιβάλ έχει προκρίνει ως ξεχωριστή θεματική τα παράκτια οικοσυστήματα των Κυκλάδων.

Σύντομα κοντά σας με περισσότερα!!