το μικρό είναι όμορφο

pollination

ο μικρόκοσμος των Κυκλάδων

Στο πρόγραμμα αυτό οι μαθητές/μαθήτριες θα γίνουν μικροί φυσιοδίφες. Θα βγουν στα μονοπάτια, στα λιβάδια της Σύρου και στις αυλές του ΚΕΠΕΑ για να ανακαλύψουν το μικρόκοσμο των Κυκλάδων. Το πρόγραμμα επικεντρώνεται στα αγριολούλουδα και τα έντομα και κυρίως στους επικονιαστές τους. Στόχος του είναι να αναδείξει στους/στις μαθητές/μαθήτριες τη σημασία της βιοποικιλότητας και της προστασίας των μικρών οικοσυστημάτων, όχι μόνο για την αειφορία, αλλά ακόμα και ως βασική προϋπόθεση της ευτυχίας  μας. Μια σειρά εργαστηρίων είναι σχεδιασμένα για όλες τις ηλικίες έτσι ώστε να καλλιεργήσουμε την περιέργεια, τη δημιουργικότητα, το ταλέντο και την ευαισθησία των μικρών και όμορφων μαθητών/μαθητριών.

οικοσυστήματα,
φυτά, ζώα,
βιοποικιλότητα,
αειφορία

butterfly

βιοποικιλότητα

Το πλήθος και η ποικιλία των οργανισμών που ζουν στη Γη  συγκροτούν
τη λεγόμενη βιοποικιλότητα, η οποία έχει μεγάλη σημασία για τη ζωή, κυρίως επειδή με την εξάλειψη ενός είδους φυτού ή ζώου είναι τόσο μεγάλη η απώλεια, που με κανένα φυσικό ή και τεχνολογικό μηχανισμό δεν μπορεί να αποκατασταθεί. Η βιοποικιλότητα
παίζει σημαντικό ρόλο ακόμα στη ρύθμιση του κλίματος, στη συγκράτηση του εδάφους, στη βιωσιμότητα της γεωργίας, της αλιείας αλλά και στην παραγωγή βιομηχανικών προϊόντων και φαρμάκων.

pollitation

επικονίαση

Αναγκαία συνθήκη της διατήρησης της βιοποικιλότητας και της ίδια της ζωής είναι η επικονίαση.  Η επικονίαση είναι η διαδικασία  μεταφοράς της γύρης, που παράγεται από τον ανθήρα (το αρσενικό τμήμα ενός άνθους) στο στίγμα (το θηλυκό μέρος του άνθους) ενός φυτού του ίδιου είδους. Με αυτόν τον τρόπο γίνεται η γονιμοποίηση, η μεταφορά δηλαδή του γενετικού κώδικα και η δημιουργία της επόμενης γενιάς. Χωρίς λοιπόν τους επικονιαστές – έντομα, όπως οι μέλισσες αλλά και οι πεταλούδες, οι μύγες, οι σφήκες και τα σκαθάρια αλλά ακόμα και κάποια πουλιά ή οι νυχτερίδες και ορισμένα θηλαστικά, η συνέχιση της ζωής τίθεται σε κίνδυνο.