το νερό νεράκι

water

διαχείριση των υδάτινων πόρων

Η πρόσβαση στο καθαρό νερό είναι ένας από τους 17 δείκτες αειφόρου ανάπτυξης και συνδέεται άμεσα, τόσο με την καταπολέμηση της φτώχειας και την εδραίωση της ειρήνης, όσο και με την κλιματική αλλαγή και τη βελτίωση της ποιότητας της ζωής. Το πρόγραμμά μας δομείται σε μια σειρά από εργαστήρια (κινηματογραφικά, εικαστικά κ.ά.) και επισκέψεις στο πεδίο (μονάδα αφαλάτωσης, βιολογικός καθαρισμός, στέρνες και πηγάδια σε αγροτικές περιοχές) με στόχο οι μαθητές να έρθουν σε μια πρώτη γνωριμία με το πρόβλημα της λειψυδρίας, το φλέγον θέμα της διαχείρισης των υδάτινων πόρων και τέλος το ζήτημα της υπεύθυνης χρήσης του νερού από τα άτομα, την πολιτεία και τις επιχειρήσεις.

διαχείριση υδάτινων πόρων,
κλιματική αλλαγή, λειψυδρία,
βιώσιμη ανάπτυξη,
υγεία και περιβάλλον

2012 water campaing epsu
H EE, σε συνέχεια της πρωτοβουλίας
Right2Water, αναγνώρισε ότι: “Η ύδρευση και η αποχέτευση είναι ανθρώπινο δικαίωμα!.Το νερό είναι δημόσιο αγαθό, όχι εμπόρευμα“.

το νερό,
ανθρώπινο δικαίωμα

Το νερό βρίσκεται στη Γη δισεκατομμύρια χρόνια στη γη. Καλύπτει τα ¾ της επιφάνειας της γης, το 70% του ανθρώπινου σώματος και το 90% ενός κυττάρου. Το νερό όμως δεν είναι ακριβοδίκαια κατανεμημένο πάνω στη Γη. Πάνω από ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι δεν έχουν πρόσβαση σε καθαρό πόσιμο νερό. Η ποσότητα του νερού στον πλανήτη μπορεί να μην ελαττώνεται με βάση τον υδρολογικό κύκλο του νερού αλλά οι ποσότητες που έχουμε διαθέσιμες για καθημερινή χρήση δεν είναι ανεξάντλητες. Οφείλουμε συλλογικά και ατομικά να συνειδητοποιήσουμε ότι το νερό είναι δημόσιο αγαθό και η πρόσβαση σε αυτό είναι κατοχυρωμένο ατομικό δικαίωμα.

Η πρόσβαση σε καθαρό και πόσιμο νερό είναι δείκτης ευημερίας, προϋπόθεση υγιεινής, ειρηνικής διαβίωσης, όπλο κατά της φτώχειας, του αναλφαβητισμού, των κοινωνικών διακρίσεων. Το νερό κρύβεται πίσω και από τους 17 δείκτες βιώσιμης ανάπτυξης.
Πέρα όμως από αυτήν την ανθρωποκεντρική προσέγγιση. το νερό δεν είναι μόνο πηγή για τον άνθρωπο είναι πηγή ζωής για όλα τα έμβια όντα του πλανήτη μας. Η ύπαρξη νερού σε κάποιον πλανήτη θεωρείται η απόλυτη ένδειξη ζωής που αναζητούν οι ερευνητές του διαστήματος. Και ακόμα περισσότερο, το νερό σε κάθε του μορφή, βροχή, ποταμός, ωκεανός, σταγόνα είναι από μόνο του αγαθό και γι’ αυτό έγινε αντικείμενο λατρείας, θεοποιήθηκε, τραγουδήθηκε, ζωγραφίστηκε, αναζητήθηκε ως λύτρωση. Το νερό δεν μπορεί να γίνει….νεράκι!

E 2018 SDG Poster without UN emblem Letter US