το ΚΕΠΕΑ

Το ΚΕΠΕΑ
Σύρου – Ερμούπολης

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Σύρου – Ερμούπολης ιδρύθηκε το 2019 ( ΦΕΚ ίδρυσης ), ύστερα από τις συνεχείς προσπάθειες τόσο της τοπικής αυτοδιοίκησης, όσο και της εκπαιδευτικής κοινότητας του νησιού.

Στελεχώθηκε μετά από τρία χρόνια και άνοιξε επίσημα τις πόρτες του στις 17 Ιουνίου 2022 για να συμπληρώσει το παζλ των Κ.Ε.ΠΕ.Α. ( πρώην Κ.Π.Ε. ) του Νοτίου Αιγαίου, μαζί με το ΚΕΠΕΑ Κορθίου της Άνδρου και το ΚΕΠΕΑ Πεταλούδων της Ρόδου.

Το κέντρο στεγάζεται στην εντυπωσιακή Έπαυλη Τσιροπινά, σε ένα ιστορικό πετρόκτιστο κτίριο του 1816, στην Ντελλαγκράτσια ή αλλιώς Ποσειδωνία της Σύρου. Στον 1ο όροφο βρίσκονται τα γραφεία της παιδαγωγικής ομάδας, ενώ στο ισόγειο η μεγαλοπρεπής σάλα, όπως και εξωτερικά ο εντυπωσιακός κήπος προσφέρονται για τη διοργάνωση εκπαιδευτικών δράσεων, εκθέσεων, επιμορφωτικών σεμιναρίων και εκδηλώσεων.

palio dimotiko manna
tsiropina edited 1 768x1024 1

Ο Δήμος Σύρου – Ερμούπολης πρόσφατα μας παραχώρησε το παλιό Δημοτικό σχολείο του Μάννα για τη δημιουργία εργαστηριακού κέντρου που θα φιλοξενεί εργαστήρια κεραμικής, ξυλουργικής, ραπτικής, κ.α. εικαστικών τεχνών και χειροτεχνίας, αίθουσα αστρονομίας, ραδιοφωνικό και κινηματογραφικό στούντιο, φυτώριο, βοτανόκηπο,
την «πράσινη γωνιά» μας και φυσικά χώρο κομποστοποίησης στο προαύλιο.

η φιλοσοφία μας

Τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης έχουν παρουσία 30 χρόνια στην Ελλάδα. Το δικό μας έρχεται να συμπληρώσει μια ομάδα περίπου 60 Κέντρων. Επομένως είναι δύσκολο να υποστηρίξουμε ότι ερχόμαστε να καινοτομήσουμε, είτε στην επιλογή της θεματολογίας μας, είτε στη μεθοδολογία με την οποία προσεγγίζουμε την εκπαίδευση για το περιβάλλον και την αειφορία.

Και το δικό μας Κέντρο επομένως θα επιμείνει στη μελέτη στο πεδίο πρωτίστως, την ομαδοσυνεργατική μέθοδο, την ολιστική προσέγγιση, την καλλιέργεια στάσεων, δεξιοτήτων και αξιών…

Σε γενικές γραμμές θέλουμε να δούμε το κέντρο μας ως τόπο συνάντησης της εκπαιδευτικής και της τοπικής κοινότητας, ως πομπό προβολής της

κυκλαδίτικης ομορφιάς, ως φωνή διεκδίκησης περιβαλλοντικών λύσεων, αλλά και ως ευκαιρία μιας εκδρομής των μαθητών/μαθητριών στην ομορφιά της κυκλαδίτικης φύσης.

Αν τώρα πρέπει να δώσουμε ένα ιδιαίτερο στίγμα στη δική μας προσπάθεια, θα λέγαμε ότι αυτό θα μπορούσε να αποτυπωθεί με μια ακόμα αλλαγή στην ονομασία: από Κέντρα Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία να γίνουν Κέντρα Καλλιέργειας Ευαισθησιών. Με άλλα λόγια, περιμένουμε οι μαθητές, που θα ολοκληρώσουν τα μικρά ή τα μεγάλα προγράμματα μας να μπορούν να κοιτάξουν τα πλάσματα της φύσης, τ’ αστέρια του σύμπαντος, τα αγριολούλουδα και το έδαφος που πατάμε, με μια καινούρια ή καλύτερα «παλιά» ματιά, αυτή του συνταξιδιώτη και όχι του κατακτητή.

τι σημαίνει ΚΕΝΤΡΟ για μας;

logo green 3

Κυκλάδων

Ένα κέντρο νοείται μόνο ως κέντρο ενός κύκλου. Η λέξη κύκλος μας πάει κατευθείαν στις Κυκλάδες. Το λογότυπό μας είναι ένας κύκλος 33 σπόρων κάπαρης, 33 νησιών που φτιάχνουν τις Κυκλάδες μας.

sustainability 1

Αειφορίας

Η εκπαίδευση για την Αειφορία είναι ολιστική και θεωρεί την προστασία του περιβάλλοντος αναγκαία προϋπόθεση και μέσο, παράλληλο προς την επίτευξη κοινωνικής συνοχής και οικονομικής ευημερίας.

meeting point1 2

Συνάντησης

Κέντρο σημαίνει πλατεία, σημαίνει σημείο συνάντησης. Το κέντρο είναι εκεί που η τοπική κοινωνία θα βρεθεί, θα ζυμωθεί, θα έρθουν σε επαφή άνθρωποι που δεν γνωρίζονται καν.

web1 2

Δικτύου

Κέντρο έχουν και οι ιστοί των αραχνών. Και το δικό μας κέντρο είναι πολύ περήφανο που φτιάχνει τον δικό του ιστό, ένα πολύπλοκο δίκτυο ανθρώπων, που τους συνδέει η διάθεση να βοηθήσουν σε αυτήν την προσπάθεια.

fun1 2

Διασκέδασης

Κανείς δεν μαθαίνει νιώθοντας άσχημα. Από τις περιβαλλοντικές εκτροπές του ανθρώπου απειλείται η ψυχή μας, η χαρά μας να περπατήσουμε στο δάσος, να βουτήξουμε στα διάφανα νερά του Αιγαίου, να χορέψουμε πίνοντας και τρώγοντας τα καλύτερα προϊόντα του τόπου μας.

kentri1 2

“Κεντρί”

Το κέντρο έχει κεντρί. Αυτή είναι και η αρχική σημασία της λέξης. Επομένως το κέντρο οφείλει όχι μόνο να αναδείξει τις ομορφιές της Σύρου και των Κυκλάδων, αλλά και να τις περιφρουρήσει.

Η ομάδα μας

kollias

“Κάνε τη φύση φύση σου”

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΛΛΙΑΣ,