Επισκέψεις σχολείων Μάρτιος- Ιούνιος 2024

Το ΚΕΠΕΑ Σύρου Ερμούπολης θα υλοποιήσει τα παρακάτω επιμορφωτικά εκπαιδευτικά προγράμματα σχολικών μονάδων για την περίοδο Μάρτιος – Ιούνιος 2024, μετά από τα σχετικά αιτήματα σχολείων μέσω των Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας της χώρας.

Τα προγράμματα υλοποιούνται στις εγκαταστάσεις του ΚΕΠΕΑ Σύρου Ερμούπολης, είτε στην Έπαυλη Τσιροπινά, είτε στο εργαστηριακό κέντρο στο παλιό Δημοτικό του Μάννα, είτε στο πεδίο, το όποιο ποικίλει ανάλογα με το πρόγραμμα και την ηλικιακή ομάδα των παιδιών. Οι επισκέψεις των σχολικών ομάδων θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

Προγράμματα

Σχολικές ομάδες

Μαθήτριες/Μαθητές

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ-ΜΑΡΤΙΟΣ-ΙΟΥΝΙΟΣ-2024

Προετοιμασία σχολικών ομάδων

Αρχικά, χρειάζεται να συμπληρώσετε την παρακάτω κατάσταση με τα ονόματα των μαθητριών/μαθητών και να μας την αποστείλετε με email στο kepea-syrou@sch.gr.

school class

Πριν μας επισκεφτείτε, παρακαλούμε αφιερώστε χρόνο να ενημερώσετε την ομάδα ή το τμήμα σας για το πρόγραμμα που θα παρακολουθήσετε. Όταν με το καλό μας έρθετε, θα θέλαμε:

• να μας παρουσιάσετε την ομάδα σας, το σχολείο σας, τον τόπο σας με έναν πρωτότυπο τρόπο (σύντομο βίντεο, θεατρικό, εικαστική δημιουργία, animation, τραγούδι, χορευτικό)…ότι εσείς επιλέξετε. Εκπλήξτε μας.
    • τον λόγο που διαλέξατε το συγκεκριμένο πρόγραμμα.
    • πιθανά περιβαλλοντικά προβλήματα – ζητήματα που αντιμετωπίζετε ή σας απασχολούν.

Αν στο πρόγραμμα περιλαμβάνεται πεζοπορία ή δράσεις στο πεδίο, παρακαλούμε να είστε κατάλληλα ενδεδυμένοι, σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες:

εξοπλισμος πεζοποριας
    • Αθλητικά παπούτσια ή μποτάκια πεζοπορίας όσοι έχουν.
    • Μακρύ άνετο παντελόνι ή φόρμα (όχι κολάν ή σορτσάκι) και ψηλές κάλτσες.
    • Μπουφάν αντιανεμικό ή ζακέτα, ανάλογα με τον καιρό. Μην κουβαλάτε χοντρά πουπουλένια μπουφάν…στις Κυκλάδες ζούμε …άλλωστε θα περπατήσουμε και θα παίξουμε.
    • Σκούφο ή μπαντάνα κεφαλιού για τις κρύες μέρες, ιδιαίτερα όταν φυσάει. Καπέλο, οπωσδήποτε, για τις ζεστές ανοιξιάτικες – φθινοπωρινές εξορμήσεις μας.
    • Σακίδιο πλάτης (backpack), με τα εντελώς απαραίτητα: παγούρι με νερό (τουλάχιστον 500  ml), κάτι φαγώσιμο, όπως ένα τοστ, σάντουιτς, φρούτο, ξηρούς καρπούς, σταφίδες ή σοκολάτα (ένα –  δύο από αυτά, όχι όλα).
    • Φυσικά μπατόν, αν προβλέπεται πεζοπορία, θα σας δώσουμε εμείς.
    29855 3 footprints transparent image
    • Καλό είναι να έχετε μια σακουλίτσα στο σακίδιο σας για να μεταφέρετε τα σκουπίδια σας ή αυτά που πιθανώς βρούμε στη διαδρομή. Δεν αφήνουμε τίποτε πίσω μας, μόνο τις πατημασιές μας!

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος

εικόνα

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος, σας παρακαλούμε να διαθέσετε λίγο χρόνο μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριές σας για να συμπληρώσετε τη φόρμα αξιολόγησης του προγράμματος που παρακολουθήσατε, στο https://forms.gle/tix9kwxbt8mayfpEA.

Η γνώμη σας μετράει!

Καλή αντάμωση,