SaveH2O – Saving our water

iky eramus

Το ΚΕΠΕΑ Σύρου Ερμούπολης ανακοινώνει με μεγάλη χαρά την έναρξη του προγράμματος Erasmus+ “SaveH2O – Saving our water”, στο οποίο συμμετέχει ως εταίρος σύμφωνα με την υπ.αριθμ. 2023-1-EL01-KA220-SCH-00160568 Σύμβαση. Συντονιστής του προγράμματος έχει οριστεί το Πανεπιστήμιο Αιγαίου- Τμήμα ερευνών Μυτιλήνης και οι υπόλοιποι εταίροι είναι οι ακόλουθοι: Ορθόδοξη Ακαδημία Κρήτης, EUFORA Περιβαλλοντική Χίου, INTERPROJECTS Βουλγαρία, G.M EUROCY INNOVATIONS L.T.D. Κύπρος και το PRIMARY SCHOOL ELIN PELIN Βουλγαρία.

saveh2o banner draft

Το έργο SaveH2O θέλει να ευαισθητοποιήσει τους νέους, να τους οπλίσει με γνώσεις για το μέλλον, να τους ευαισθητοποιήσει και να τους παρακινήσει να παίρνουν τις σωστές αποφάσεις σχετικά με τη χρήση του νερού. Υιοθετώντας την παροιμία «Ό,τι μαθαίνεις στην κούνια το φέρνεις στον τάφο», πιστεύουμε ότι οι συμπεριφορές και οι γνώσεις που μαθαίνουμε ως παιδιά είναι όπλα στη φαρέτρα μας για όλη μας τη ζωή. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί με τη συμμετοχή τους στο έργο θα γνωρίσουν καλύτερα ποιες είναι οι συνέπειες από τη σπατάλη νερού και ευελπιστούμε σε μια αλλαγή στάσης που μπορεί να επηρεάσει συνομήλικους, μέλη της οικογένειας κ.λπ.

Το έργο μας έχει σαν στόχο να ευαισθητοποιήσει και να εκπαιδεύσει τους νέους στην ορθολογική χρήση του νερού, χρησιμοποιώντας νέα μέσα και διδακτικές πρακτικές που θα περιλαμβάνουν έξυπνες τεχνολογίες, όπως STEAM και H5P, εκτεταμένη χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, όπως και να ενισχύσει τη διερευνητική ικανότητα, το διάλογο και την κριτική σκέψη των μαθητών. Ο σκοπός μας είναι να παρέχουμε ελκυστικά, «έτοιμα για διδασκαλία» προγράμματα STEAM, ειδικά σχεδιασμένα για δημοτικά σχολεία, που θα περιέχουν συναρπαστικά πρακτικά πειράματα, παρουσιάσεις σε H5P, όπως και ένα διαδικτυακό παιχνίδι.